Dnia 2 września 2023 r. odbyła się w Gminie Ciechocin najważniejsza uroczystość roku -Dożynki Gminno - Parafialne.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od przemarszu korowodu dożynkowego, przy akompaniamencie Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Na odświętnie ustrojonym placu dożynkowym Wójt Gminy Ciechocin Pan Andrzej Okruciński powitał współorganizatora dożynek ks. Krzysztofa Kamińskiego Proboszcza Parafii Św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Ciechocinie oraz starostów dożynkowych, którymi byli: Pani Agnieszka Stawska i Pan Piotr Bejger, rolników, mieszkańców Gminy Ciechocin, przybyłych gości i wszystkich uczestników uroczystości.
Na uroczystość święta plonów przybyli: Pan Józef Ramlau Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Pan Franciszek Gutowski Starosta Golubsko-Dobrzyński, Pan Andrzej Grabowski Przewodniczący Rady Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego, Pani Katarzyna Kukielska Wójt Gminy Zbójno, Pan Marek Ryłowicz Wójt Gminy Golub-Dobrzyń, Pani Iwona Rybicka-Sałatowska Zastępca Burmistrza Miasta Kowalewo-Pomorskie, Pani Dorota Czarnecka Zastępca Wójta Gminy Czernikowo, Pani Aneta Pietrzak Przewodnicząca Rady Gminy Ciechocin, Pan młodszy brygadier Witold Juszczak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu Dobrzyniu, Pan podinspektor Artur Lipiński Naczelnik Wydziału Kryminalnego Powiatowej Policji w Golubiu Dobrzyniu i wielu innych znamienitych gości. Ks. Krzysztof Kamiński odprawił mszę św. dziękczynną za zebrane tegoroczne plony. W krótce po tym nastąpiło poświecenie chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbóż i przekazanie go przez starostów dożynek na ręce pana Wójta Andrzeja Okrucińskiego i Przewodniczącej Rady Gminy Anety Pietrzak.
Podczas dożynek zostały wręczone wyróżnienia dla rolników, działaczy społecznych za ich trud i poświęcenie. Uhonorowani zostali: Sołectwo Ciechocin - Dariusz Chłopecki, Sołectwo Małszyce - Małgorzata Blumkowska, Sołectwo Kujawy - Bartosz Lewandowski, Sołectwo Nowa Wieś - Krzysztof Sztramkowski, Sołectwo Elgiszewo - Maria Koepke, Sołectwo Rudaw - Sławomir Kozłowski, Sołectwo Piotrkowo - Marcin Popielarski, Sołectwo Świętosław - Tomasz Jaranowski, Sołectwo Morgowo - Paweł Bednarski, Sołectwo Miliszewy - Iwona Ryczek.
Kolejnym punktem programu było wyróżnienie dla Pana Mirosława Ziętarskiego sportowca, wioślarza, olimpijczyka, srebrnego i brązowego medalistę mistrzostw świata, mistrza Europy. Niestety Pan Mirosław nie mógł uczestniczyć w uroczystościach dożynkowych. Upominek i wyróżnienie zostaną mu przekazane w późniejszym terminie.
Od pewnego czasu pięknym zwyczajem stało się przygotowywanie ozdób dożynkowych przy drogach. W każdym sołectwie gminy postawiono piękne słomiane ozdoby, które wzięły udział w konkursie pn. „Pomysłowy witacz dożynkowy”. Kreatywność mieszkańców zachwyciła komisję konkursową. Ostatecznie podium przedstawiało się następująco: I miejsce Sołectwo Miliszewy, II miejsce Sołectwo Ciechocin, III miejsce Sołectwo Małszyce.
Piękną tradycją na święcie plonów jest tworzenie wieńców dożynkowych, które symbolizują urodzaj i dostatek. W tym roku każde sołectwo podjęło trud wykonania wieńca. W konkursie pn. „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” udział wzięło 10 sołectw. Komisja po burzliwych obradach wytypowała następującą kolejność: I miejsce Sołectwo Morgowo, II miejsce Sołectwo Kujawy, III miejsce Sołectwo Rudaw.
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów muzycznych. W pierwszej kolejności wystąpiły mażoretki wraz z Powiatową i Miejską Orkiestrą Dętą z Chełmży, następnie odbył się występ folkowego zespołu Oskarki, który istnieje przy Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Ciechocinie. Kolejną gwiazdą na scenie był Mirosław Deredas, który rozkołysał publiczność niezapomnianymi piosenkami Krzysztofa Krawczyka i Elvisa Presleya. Następnie na scenie zagrał instrumentalny zespół Nivel. Do tańca uczestników imprezy porwała grupa muzyczna Orient.
Podczas dożynek uczestnicy mogli korzystać z wielu atrakcji, m. in. przejażdżki konne, euro bangi, dmuchańce, malowanie twarzy, warkoczyki itp. O doznania smakowe zadbali nie tylko zaproszeni wystawcy ale przede wszystkim Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Na pięknie przyozdobionych stoiskach znalazły się własnoręcznie zrobione lizaki, ciasta ale i tradycyjne kluski z kapustą, chleb ze smalcem i wiele innych potraw.
Do przygotowania takiej imprezy potrzebna jest nie tylko dobra współpraca ale niezbędne jest też wsparcie finansowe i materialne, za które serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, którymi byli: Bank Spółdzielczy w Grębocinie i Zakład Drogowo Budowlany Rogowo Mariusz Wilczyński Sp. k.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji dożynek: Szkołom w Ciechocinie i Świętosławiu za przygotowanie ozdób i kotylionów, Kołom Gospodyń Wiejskich za pyszne ciasta, druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za pomoc techniczną i uczestnictwo pocztów sztandarowych z Komendantem Gminnym OSP Michałem Sztandarskim na czele.
Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i podtrzymywanie tradycji dożynkowych.